In English   I   Webbkarta   I   Om webbplatsen

allmänt styrelse årsmöten ordförande
genom tiderna
SNF
medalj-
utgivning
stiftelser SNF
fonder
belöningar
stipendier
biblioteket
på SNF kansli
stadgar medlemskap styrelse

 

Styrelsen för Svenska Numismatiska Föreningen 2017

Ordförande Jan-Olof Björk, Växjö

Vice ordförande Roger Lind, Linköping

Sekreterare Ingemar Svenson, Nynäshamn

Kassaförvaltare Lars Ericsson, Nyköping

Ledamot, arkivarie Curt Ekström, Uppsala

Ledamot, klubbmästare Ronny Jansson, Solna

Ledamot, ansv hemsid. Lennart Castenhag, Dala-Järna

Suppleant Erik Lie, Göteborg

Suppleant Roger Svensson, Hägersten

Suppleant Bengt Granath, Kungsängen

 
 
Tidigare års styrelser:
2016
Ordförande Jan-Olof Björk, Växjö

Vice ordförande Roger Lind, Linköping

Sekreterare Ingemar Svenson, Nynäshamn

Kassaförvaltare Christer Skaring, Stockholm

Ledamot, arkivarie Curt Ekström, Uppsala

Ledamot, klubbmästare Ronny Jansson, Solna

Ledamot, ansv hemsid. Lennart Castenhag, Dala-Järna

Suppleant Erik Lie, Göteborg

Suppleant Lars Ericsson, Nyköping

Suppleant Bengt Granath, Kungsängen

 
 
2015
Ordförande Jan-Olof Björk, Växjö

Vice ordförande Roger Lind, Linköping

Sekreterare Ingemar Svenson, Nynäshamn

Kassaförvaltare Christer Skaring, Stockholm

Ledamot, arkivarie Curt Ekström, Uppsala

Ledamot, klubbmästare Ronny Jansson, Solna

Ledamot, ansv hemsid. Lennart Castenhag, Dala-Järna

Suppleant Erik Lie, Göteborg

Suppleant Lars Ericsson, Nyköping

Suppleant Bengt Granath, Kungsängen

 
 
2014
Ordförande Jan-Olof Björk, Växjö

Vice ordförande Roger Lind, Linköping

Sekreterare Ingemar Svenson, Nynäshamn

Kassaförvaltare Christer Skaring, Stockholm

Ledamot, arkivarie Sven-Erik Olsson, Uppsala

Ledamot Curt Ekström, Uppsala

Ledamot, klubbmästare Ronny Jansson, Solna

Suppleant Erik Lie, Göteborg

Suppleant Lars Ericsson, Nyköping

Suppleant Bengt Granath, Kungsängen

Suppleant, ansv f hemsidan Lennart Castenhag, Dala-Järna

 
 
2013

Ordförande Jan-Olof Björk, Växjö

Vice ordförande Roger Lind, Linköping

Sekreterare Ingemar Svenson, Nynäshamn

Kassaförvaltare Christer Skaring, Stockholm

Ledamot, arkivarie Sven-Erik Olsson, Uppsala

Ledamot Berndt Göhle, Nybro

Ledamot, Klubbmästare Ronny Jansson, Solna

Suppleant Erik Lie, Göteborg

Suppleant Curt Ekström, Uppsala

Suppleant Lars Ericsson, Nyköping

Suppleant, ansv f hemsidan Lennart Castenhag, Dala-Järna

 
 
2012

Ordförande Jan-Olof Björk, Växjö

Vice ordförande Magnus Wijk, Uppsala

Sekreterare Ingemar Svenson, Nynäshamn

Kassaförvaltare Christer Skaring, Stockholm

Ledamot, arkivarie Sven-Erik Olsson, Uppsala

Ledamot, programansvarig Roger Lind, Linköping

Ledamot, Klubbmästare Ronny Jansson, Solna

Suppleant Berndt Göhle, Nybro

Suppleant, ansvarig för hemsidan Tony Kamil, Bromma

Suppleant Curt Ekström, Uppsala

 
 
2011

Ordförande Jan-Olof Björk, Växjö

Vice ordförande Magnus Wijk, Uppsala

Sekreterare Ingemar Svenson, Nynäshamn

Kassaförvaltare Christer Skaring, Stockholm

Ledamot, arkivarie Sven-Erik Olsson, Uppsala

Ledamot, programansvarig Roger Lind, Linköping

Ledamot Dan Carlberg, Älmhult

Suppleant, klubbmästare Ronny Jansson, Solna

Suppleant Berndt Göhle, Nybro

Suppleant, ansvarig för hemsidan Tony Kamil, Bromma

Suppleant Hendrik Mäkeler, Uppsala

 
 
2010

Ordförande Jan-Olof Björk, Växjö

Vice ordförande Magnus Wijk, Uppsala

Sekreterare Ingemar Svenson, Nynäshamn

Kassaförvaltare Christer Skaring, Stockholm

Ledamot, arkivarie Sven-Erik Olsson, Uppsala

Ledamot, programansvarig Roger Lind, Linköping

Ledamot Dan Carlberg, Älmhult

Suppleant, ansv f hemsidan Magnus Tagesson, Kista

Suppleant, klubbmästare Ronny Jansson, Solna

Suppleant Bo Gunnarsson, Järfälla

Suppleant Berndt Göhle, Nybro

 
 
2009

Ordförande Jan-Olof Björk, Växjö

Vice ordförande, medaljvårdareFrédéric Elfver, Enskede

Sekreterare, ansv f hemsidan Magnus Tagesson, Kista

Kassaförvaltare Christer Skaring, Stockholm

Ledamot, arkivarie Sven-Erik Olsson, Uppsala

Ledamot, programansvarig Roger Lind, Linköping

Ledamot Dan Carlberg, Älmhult

Suppleant Ingemar Svenson, Nynäshamn

Suppleant, klubbmästare Ronny Jansson, Solna

Suppleant Bo Gunnarsson, Järfälla

Suppleant Berndt Göhle, Nybro

 
 
2008

Ordförande Jan-Olof Björk, Växjö

Vice ordförande, medaljvårdare Frédéric Elfver, Enskede

Sekreterare, ansv f hemsidan Magnus Tagesson, Kista

Kassaförvaltare Christer Skaring, Stockholm

Ledamot Dan Carlberg, Älmhult

Suppleant, arkivarie Sven-Erik Olsson, Uppsala

Suppleant Cecilia von Heijne, Stockholm

Suppleant Roger Lind, Linköping

Suppleant Ingemar Svenson, Nynäshamn

 
 
2007

Ordförande Julius Hagander, Basel, Schweiz

Vice ordförande Dan Carlberg, Älmhult

Sekreterare, ansv f hemsidan, Magnus Tagesson, Järfälla

Kassaförvaltare, Jan-Olof Björk, Växjö

Ledamot, ansv utg f SNT Ian Wiséhn, Stockholm

Ledamot, medaljvårdare Frédéric Elfver, Stockholm

Ledamot, klubbmästare Leif Jansson, Stockholm

Suppleant, arkivarie Sven-Erik Olsson, Uppsala

Suppleant, Harald Nilsson, Uppsala

Suppleant,Cecilia von Heijne, Stockholm

Suppleant,Christer Skaring, Stockholm

 
 
2006

Ordförande Julius Hagander, Basel, Schweiz

Vice ordförande Dan Carlberg, Älmhult

Sekreterare, medaljvårdare Frédéric Elfver, Stockholm

Kassaförvaltare, Jan-Olof Björk, Växjö

Ledamot, ansv utg f SNT Ian Wiséhn, Stockholm

Ledamot, Bernt Thelin, Lund

Ledamot, klubbmästare Leif Jansson, Stockholm

Suppleant, arkivarie Sven-Erik Olsson, Uppsala

Suppleant, Harald Nilsson, Uppsala

Suppleant, Dennis Pettersson, Stockholm

Suppleant, ansv f hemsidan, Magnus Tagesson, Järfälla

 
 
2005

Ordförande Julius Hagander, Basel, Schweiz

Vice ordförande Dan Carlberg, Älmhult

Sekreterare, medaljvårdare Frédéric Elfver, Stockholm

Kassaförvaltare, Jan-Olof Björk, Växjö

Ledamot, ansv utg f SNT Ian Wiséhn, Stockholm

Ledamot, programsekr Rolf Sandström, Göteborg

Ledamot, Bernt Thelin, Lund

Suppleant, arkivarie Sven-Erik Olsson, Uppsala

Suppleant, klubbmästare Leif Jansson, Stockholm

Suppleant, Harald Nilsson, Uppsala

Suppleant, ansv f hemsidan Dennis Pettersson, Stockholm

 
 
2004

Julius Hagander

Dan Carlberg

Frédéric Elfver

Jan-Olof Björk

Ian Wiséhn

Gunnel Engwall

Rolf Sandström

Sven-Erik Olsson

Leif Jansson

Bernt Thelin

Dennis Pettersson

 
 
2003

Julius Hagander

Dan Carlberg

Frédéric Elfver

Dennis Pettersson

Ian Wiséhn

Gunnel Engwall

Rolf Sandström

Göran Wahlquist

Sven-Erik Olsson

Bernt Thelin

Jan-Olof Björk

 
 
2002

Julis Hagander

Frédéric Elfver

Dennis Pettersson

Ian Wiséhn

Gunnel Engwall

Dan Carlberg

Göran Wahlquist

Sven-Erik Olsson

Bernt Thelin

Rolf Sandström

 
 
2001

Torbjörn Sundquist

Ian Wiséhn

Göran Wahlqvist

Ulf Nordlind

Kjell Holmberg

Kenneth Jonsson

Frédéric Elfver

Börje Rådström

Anders Nordin

Ulf Carleson

Dan Carlberg

 
 
2000

Torbjörn Sundquist

Börje Rådström

Göran Wahlqvist

Ulf Nordlind

Kjell Holmberg

Kenneth Jonsson

Ian Wiséhn

Anders Nordin

Frédéric Elfver

Ulf Carleson

Dan Carlberg

 
 
1999

Torbjörn Sundquist

Börje Rådström

Göran Wahlqvist

Ulf Nordlind

Kjell Holmberg

Kenneth Jonsson

Ian Wiséhn

Anders Nordin

Frédéric Elfver

Ulf Carleson

 
 
1998

Torbjörn Sundquist

Börje Rådström

Göran Wahlqvist

Ulf Nordlind

Kjell Holmberg

Kenneth Jonsson

Ian Wiséhn

Anders Nordin

Frédéric Elfver

Ulf Carleson

 
 
1997

Torbjörn Sundquist

Börje Rådström

Göran Wahlqvist

Ulf Nordlind

Anders Frösell

Kjell Holmberg

Kenneth Jonsson

Ian Wiséhn

Anders Nordin

Frédéric Elfver

Jan Karlsson

 
 
1996

Torbjörn Sundquist

Börje Rådström

Göran Wahlqvist

Ulf Nordlind

Anders Frösell

Kjell Holmberg

Kenneth Jonsson

Ian Wiséhn

Anders Nordin

Frédéric Elfver

Jan Karlsson

 
 
1995

Torbjörn Sundquist

Madeleine Greijer

Göran Wahlqvist

Ulf Nordlind

Anders Frösell

Börje Rådström

Kjell Holmberg

Kenneth Jonsson

Ian Wiséhn

Anders Nordin

Jan Karlsson

 
 
1994

Torbjörn Sundquist

Madeleine Greijer

Göran Wahlqvist

Ulf Nordlind

Anders Frösell

Börje Rådström

Kjell Holmberg

Kenneth Jonsson

Ian Wiséhn

Anders Nordin

Jan Walldén

 
 
1993

Torbjörn Sundquist

Madeleine Greijer

Göran Wahlqvist

Ulf Nordlind

Anders Frösell

Börje Rådström

Kjell Holmberg

Kenneth Jonsson

Ian Wiséhn

Rolf Sjöberg

 
 
1992

Torbjörn Sundquist

Madeleine Greijer

Göran Wahlqvist

Ulf Nordlind

Anders Frösell

Börje Rådström

Ulf Ström

Kenneth Jonsson

Ian Wiséhn

Kjell Holmberg

Rolf Sjöberg

 
 
1991

Torbjörn Sundquist

Madeleine Greijer

Göran Wahlqvist

Ulf Nordlind

Anders Frösell

Börje Rådström

Ulf Ström

Kenneth Jonsson

Ian Wiséhn

Kjell Holmberg

Rolf Sjöberg

 
 
1990

Torbjörn Sundquist

Madeleine Greijer

Göran Wahlqvist

Ulf Nordlind

Anders Frösell

Börje Rådström

Ulf Ström

Kenneth Jonsson

Ian Wiséhn

Kjell Holmberg

Rolf Sjöberg

 
 
1989

Torbjörn Sundquist

Madeleine Greijer

Rolf Sjöberg

Ulf Nordlind

Anders Frösell

Börje Rådström

Ulf Ström

Kenneth Jonsson

Ian Wiséhn

Kjell Holmberg

Göran Wahlqvist

 
 
1988

Torbjörn Sundquist

Madeleine Greijer

Rolf Sjöberg

Ulf Nordlind

Anders Frösell

Börje Rådström

Ulf Ström

Kenneth Jonsson

Ian Wiséhn

Kjell Holmberg

Göran Wahlqvist

 
 
1987

Göran Bergenstråhle

Torbjörn Sundquist

Ulf Nordlind

Madeleine Greijer

Anders Frösell

Rolf Sjöberg

Ulf Ström

Kenneth Jonsson

Bengt Hovén

Börje Rådström




          Senast uppdaterad 2017-10-19           Copyright © 1996-2017           Svenska Numismatiska Föreningen, Banergatan 17 nb, 115 33 Stockholm           tel 08 - 667 55 98