Svenska Mynt

Knut Eriksson 1167-1196.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
1. SIGTUNA. Penning.: Degenererad framvänd kungabild. LL I:7c. 0,34 g. Ex. Ahlströms mynthandel 1990. (1.850:-). 1+

Valdemar Birgersson 1250-1275.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
2. LÖDÖSE. Penning.: Krönt högervänt lejonhuvud inom slät ring. LL XVIIB:4b, SS 50. 0,16 g. 1+
3. LÖDÖSE. Penning.: Krönt vänstervänt lejon inom slät ring. LL XVII:5a. 0,14 g. Kantsprickor, kantförlust. Ex. J. Pedersen Myntkatalog 1982, nr 4. (600:-). (1+)
4. LÖDÖSE. Penning.: Krönt vänstervänt lejon med tunga inom slät ring. LL XVII:6b. 0,22 g. Ex. Ahlström auktion 37, nr 142. (605:-). 1+
5. LÖDÖSE. Penning.: Krönt vänstervänt lejonhuvud inom slät ring. LL XVIIB:7, SS 74. 0,13 g. 1+/01

Magnus Ladulås 1275-1290.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
6. SVEALAND (UPPSALA?). Penning.: M inom slät ring, en kula på vardera sidan och en under bokstaven. LL X:3c, SS 174. 0,28 g. 1+
7. GÖTALAND (SKARA?). Penning.: Uncialt M inom slät ring. Sprickor. LL XVIIIC:1a var, SS 137. 0,14 g. (1/1+)
8. GÖTALAND (SKENNINGE?). Penning.: M inom slät ring, en punkt ovanför bokstaven. LL XVIIIC:4b, SS 150. 0,13 g. 1+

Magnus Eriksson 1319-1363.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
9. OKÄND MYNTORT. Penning 1319-1340.: Folkungalejon)(Perspektivistiskt sedd krona. LL XXVI:1a, SS 231. 0,53 g. Obetydlig ärg men silvrigt exemplar. 1
10. OKÄND MYNTORT. Penning, 1319 - 1340.: Folkungalejon)(Krona sedd rakt från sidan. En punkt under kronan. LL XXVI:4, SS 221. 0,40 g. Korroderad. Typen med krona sedd rakt från sidan är sällsynt. R. (1)
11. OKÄND MYNTORT. Penning 1340-1354.: Folkungalejon)(Tre kronor i vars mitt bokstaven A. LL XXVII:1, SS 235. 0,46 g. 1/1+
12. OKÄND MYNTORT. Penning 1340-1354.: Folkungalejon)(Tre kronor i vars mitt bokstaven B.LL XXVII:2, SS 238. 0,32 g. 1/1+
13. OKÄND MYNTORT. Penning 1340-1354.: Folkungalejon)(Tre kronor i vars mitt bokstaven E. LL XXVII:3, SS 244. 0,35 g. Svag ärg. Penningar med bokstaven E är sällsynta. R. 1
14. OKÄND MYNTORT. Penning 1340-1354.: Folkungalejon)(Tre kronor i vars mitt bokstaven H. LL XXVII:4, SS 247. 0,41 g. Svaga repor. Penningar med bokstaven H är sällsynta. R. (1)
15. OKÄND MYNTORT. Penning 1340-1354.: Folkungalejon)(Tre kronor i vars mitt bokstaven M. LL XXVII:6b, SS 255. 0,28 g. Penningar med uncialt M är ovanliga. 1?/1
16. OKÄND MYNTORT. Penning.: Vänstervänt folkungalejon)(S mellan tre kronor. LLXXVII:9a. 0,29 g. Ex. Mynthuset lagerlista 5, nr 200. (200:-). 1
17. OKÄND MYNTORT. Penning.: Högervänt folkungalejon)(Otydlig bokstav, möjligen ett uncialt E, mellan tre kronor. LL XXVII:16?. 0,40 g. Ex. SNF auktion 21 april 1983, nr 135. (325:-) 1/1+
18. OKÄND MYNTORT. Penning.: Högervänt folkungalejon)(Kors mellan tre kronor. LL XXVII:17. 0,29 g. Liten kantförlust. Alla penningar i denna grupp med högervänt lejon är ovanliga. Ex. Mynthuset lagerlista 5, nr 203 (250:-). (1)
19. KALMAR. Penning 1354-1360.: Uncialt E inom strålring. LL XXVIII:1a, SS 163. 0,38 g. Bläckskrift. (1)
20. SÖDERKÖPING. Penning 1354-1360.: Bokstaven S inom strålring. LL XXVIII:3a, SS 201. 0,46 g. 1/1+
21. LÖDÖSE. Penning ca. 1360.: Bokstaven L inom slät ring. LL XXX:3. 0,36 g. R. 1?/1

Albrekt av Mecklenburg 1364-1389.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
22. VÄSTERÅS. Penning.: Krönt A inom slät ring. Malmer KrAÄb. LL XXXIII:1a. 0,32 g. Ex. Ahlström auktion 34, nr 50. (357:-). 1/1+
23. SÖDERKÖPING. Penning.: Krönt S inom slät ring. LL XXXIII:2a, Malmer KrSÄa, SS 327. 0,29 g. Dubbelpräglad. Ex. Hirsch auktion 2 1970 nr 104. Återropad för 160:- 1/1+
24. SÖDERKÖPING. Penning.: Krönt S inom slät ring, ring till vänster om bokstaven. LL XXXIII:2b, Malmer KrS Äb, SS 343. 0,35 g. Obetydlig spricka. (1+)

Erik av Pommern 1396-1439.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
25. VÄSTERÅS. Penning .: Krönt A mellan två rosor inom slät ring. Malmer KrAYIIa. LL XXXIII:1d. 0,18 g. Daterad av Brita Malmer till ca 1430-70-talen. Kantförluster. Ex. Ahlström auktion 39, nr 145. (286:-). (1)

Kristoffer av Bayern 1441-1448.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
26. STOCKHOLM. Örtug.: LL 2c. 1,07 g. Ex. Ahlström auktion 31, nr 116. (605:-). 1

Karl Knutsson 1448-1457.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
27. STOCKHOLM. Örtug.: LL 1b. 0,90 g. Ex. Ulf Nordlinds Mynthandel lagerkatalog 13, nr 16. (950:-). 1/1+

Kristian I 1457-1461.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
28. STOCKHOLM. Örtug.: LL 3. 1,10 g. Dubbelpräglad. Ex. Mynthuset auktion 8, nr 5. (1496:-). (1+)

Sten Sture d ä 1470-1497, 1501- 1503.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
29. STOCKHOLM. Penning.: Krönt huvud inom slät ring. Malmer KrHYIIIe. LL XXXII:6c. 0,21 g. Svart patina, kantförlust. Ex. Ahlström auktion 40, nr 561. (308:-). (1+/01)

Sten Sture d.y 1512-1520.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
30. STOCKHOLM. 1/2 Örtug.: LL 6b. 0,44 g. RR. Mycket rar. Sprickor, limmad, stor kantförlust. Kända privatägda ex. förtecknas i Myntgalleriet lagerkatalog 9, nr 23. (1?/2)

Gotland.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
31. VISBY. Örtug (Gote). ca 1420-1450.: LL XXXV:4. 0,91 g. 1
32. VISBY. Penning 1440-talet.: W inom pärlring. Punkt över bokstaven. LL XXXIV:2b. 0,12 g. Något ärg. 1?/1

Gustav Vasa 1521-1560.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
33. STOCKHOLM. Örtug 1534.: App 303 typ 41B, SM 72a, SS 951. 1,73 g. Liten repa på frånsidan. (1+)
34. STOCKHOLM. Fyrk u år (=1524-1527).: App 337 typ 44, SM 76, SS 966. 0,95 g. 1
35. STOCKHOLM. Fyrk 1529.: App 398 typ 53, SM 86, SS 990. 1,02 g. 1
36. STOCKHOLM. Daler 1559.: App 1003, SM 105. 29,01 g. Ex. Ekström. Ahlström auktion 8 nr 37. (28.000:-). Ex. Berghman 1948. (247.50). 01
37. STOCKHOLM. ½ mark 1559.: App 1072, SM 131, SS 1170. 5,24 g. Pluggat hål. (1?/1)
38. STOCKHOLM. 4 penningar 1560.: App 1098var, SM 141b, SS 1179. 0,83 g. Lätt korroderad. Med GOI i frånsidans inskrift. (1/1+)
39. VÄSTERÅS. Mark 1540.: App 543, SM 146, SS 1044. 11,63 g. Slagen med föregående års stamp 1540/39, mycket sällsynt variant. Appelgren antecknar endast Svenssons exemplar som känt. 1+

Erik XIV 1560-1568.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
40. STOCKHOLM. Daler 1567.: Ant 512, JH -, SM 10, SS 1203. 28,86 g. Svagt präglat porträtt, varit rengjord. (1/1+)
41. STOCKHOLM. 16 öre kl 1562.: Ant 569, SM 43a, SS 1252. 23,04 g. Korroderad. Den sällsyntare varianten med kors under valören. (1/1+)
42. REVAL. Ferding 1566.: Ant 603var, SB 15, SS 5993. 3,06 g. Svagt präglad. SVE CC 1+

Johan III 1568-1592.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
43. STOCKHOLM. ½ öre 1569.: Lev 499, SM 77, SS 1387. 1,44 g. 1
44. STOCKHOLM. ½ öre 1576.: Lev 531 men utan : efter åtsidans omskr, SM 84, SS 1410. 1,31 g. 1/1+
45. STOCKHOLM. ½ öre 1576.: Lev 535½ men en punkt på vardera sidan av I - R, SM 84, SS 1416. 1,38 g. Den sällsynta varianten utan kors över frånsidans krona. 1
46. STOCKHOLM. ½ öre 1580.: Lev 561, SM 89, SS 1433. 1,33 g. 1/1+
47. STOCKHOLM. ½ öre 1581.: Lev 581, SM 90, SS 1449. 1,35 g. 1/1+
48. STOCKHOLM. ½ öre 1590.: Lev 635, SM 99, SS 1483. 1,08 g. Bucklig. (1?)
49. STOCKHOLM. Fyrk 1582.: Lev 667 men åts D·G·SVEC·REX, SM 110, SS 1507. 0,96 g. Sällsynt årtal och ett ovanligt vackert exemplar. 1+/01
50. STOCKHOLM. Fyrk 1590.: Lev 694, SM 117, SS 1529. 1,11 g. 1/1+

Sigismund 1592-1599.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
51. STOCKHOLM. Riksdaler 1595.: Ant 248, SM 2. 28,54 g. Obetydliga repor. Ex. Ekström. Ahlström auktion 12 nr 43. (60.000:-). Ex. Berghman 1950. (400:-). (1+)

Karl, Hertig av Södermanland 1560-1604

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
52. STOCKHOLM OCH GRIPSHOLM. Mark 1598.: Ant 302, jfr SM 16b, SS 1639. 5,48 g. Kantskada, dubbelpräglad. (1/1+)

Karl IX 1604-1611.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
53. STOCKHOLM. Mark 1611.: Ant 404var, SM 57, SS 1726. 5,08 g. Ett trevligt exemplar med vacker patina. Med CAROLVS och med SVEC. Överpräglad på årtalet 1610. 1+
54. STOCKHOLM. Öre 1609.: Ant 420var, SM 68, SS 1742. 1,58 g. Med I:ÖRE. 1+/01
55. GÖTEBORG. Öre 1609.: Ant 439)(429, SM 80, SS 1769. 1,58 g. Korroderad. (1?/1)

Johan, hertig av Östergötland 1606-1618.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
56. SÖDERKÖPING. Riksdaler 1617.: Med stor porträttbild. Ant 442, SM 5 (Detta ex. !). 31,24 g. Om hertig Johans myntning, se Björn Helmfrids artikel i NNÅ 1963 s 113ff. Ex. Ekström. Ahlström auktion 12 nr 57. (49.000:-). Ex. Vogel 1926 nr 105. (260:-). Ex. Oldenburg 1898. (205 :-). 1+

Gustav II Adolf 1611-1632.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
57. STOCKHOLM. 4 mark 1613.: Ant 514var, SM 44, SS 1826. 19,49 g. Kors i form av punkter efter årtalet, i titeln HAER med hake efter. Varit utställd i den permanenta utställningen i KMK:s tidigare lokaler. 1/1+
58. STOCKHOLM. Öre 1621.: Ant 562, SM 74, SS 1923. 1,46 g. Svagt präglad. 1/1+
59. SÄTER. 1 öre 1627.: SM 131, HH 26. Valör i nedre pilvinkeln, korroderad och oljad. 27,23 g. (1/1+)
60. SÄTER. 1 öre 1627.: SM 131, HH 26. Valör i nedre pilvinkeln, kantspricka, korroderad och oljad. 25,42 g. (1/1+)
61. SÄTER. 1 öre 1627.: SM 132, HH 30. Kantex, kantsprickor, korroderad och oljad. 26,93 g. (1)
62. SÄTER. 1 öre 1627.: SM 132, HH 30. Kantspricka, korroderad. 28,12 g. (1?/1)
63. SÄTER. 1 öre 1627.: SM 132, HH 30. Klumpar, korroderad och oljad. 28,48 g. (1)
64. SÄTER. 1 öre 1627.: SM 132, HH 30. Korroderad och oljad. 25,81 g. (1)
65. SÄTER. 1 öre 1627.: SM 132, HH 30. Obet. klump, korroderad och oljad. 24,95 g. (1)
66. SÄTER. 1 öre 1627.: SM 132, HH 30. Åts snedpräglad, korroderad. 24,99 g. (1)
67. SÄTER. 1 öre 1627.: SM 132, HH 30e. Kantex, korroderad. 25,92 g. (1)
68. SÄTER. 1 öre 1628.: SM 133, HH 37. Kantex, plantsfel, korroderad. 27,95 g. (1)
69. SÄTER. 1 öre (1628).: SM 133, HH 37. Plantsfel, korroderad och oljad. 23,84 g. (1?/1)
70. SÄTER. 1 öre 1628.: SM 133, HH 37. Plantsfel, korroderad och oljad. 29,32 g. (1)
71. SÄTER. 1 öre 1628.: SM 133, HH 37. Åts snedpräglad, korroderad och oljad. 27,16 g. (1)
72. SÄTER. 1 öre 1628.: SM 133, HH 38. Korroderad och oljad. 28,02 g. (1)
73. SÄTER. 1 öre 1628.: SM 133, HH 38. Korroderad och oljad. 29,36 g. (1)
74. SÄTER. 1 öre 1628.: SM 134a, HH -. Ytterst sällsynt variant, små plantsfel, korroderad. 25,35 g. (1/1+)
75. SÄTER. 1 öre 1628.: SM 134a, HH 39. Klumpar på frånsidan, korroderad och oljad. 28,37 g. (1)
76. SÄTER. 1 öre 1628.: SM 134a, HH 39. Korroderad. 27,85 g. (1)
77. SÄTER. 1 öre 1628.: SM 134a, HH 39. Korroderad och oljad. 28,08 g. (1)
78. SÄTER. 1 öre 1628.: SM 134a, HH 39. Korroderad och oljad. 26,31 g. (1/1+)
79. SÄTER. 1 öre 1628.: SM 134a, HH 39. Korroderad och oljad. 28,04 g. (1)
80. SÄTER. 1 öre 1628.: SM 134a, HH 39. Motvända sidor, korroderad och oljad. 28,13 g. (1/1+)
81. SÄTER. 1 öre 1628.: SM 134a, HH 39. Små klumpar åtsidan, korroderad. 29,91 g. (1+)
82. SÄTER. 1 öre 1628.: SM 134a, HH 41. Korroderad. 26,79 g. (1)
83. SÄTER. 1 öre 1628.: SM 134a, HH 41. Korroderad och oljad. 26,30 g. (1)
84. SÄTER. 1 öre 1628.: SM 134a, HH 41. Korroderad. 28,07 g. (1)
85. SÄTER. 1 öre 1628.: SM 134a, HH 41. Lätt korroderad och oljad. 29,02 g. (1/1+)
86. SÄTER. 1 öre 1628.: SM 134a, HH 41. Snedpräglad, korroderad och oljad. 26,61 g. (1)
87. SÄTER. 1 öre 1629.: SM 135, HH -. Sällsynt variant, motvända sidor, kantex, korroderad och oljad. 22,63 g. (1)
88. SÄTER. 1 öre 1629.: SM 135, HH ?. Präglad med utsliten frånsidevals, korroderad. 27,16 g. (2)(1+)
89. SÄTER. 1 öre 1629.: SM 135, HH 58. Motvända sidor, korroderad. 25,48 g. (1)
90. SÄTER. 1 öre 1629.: SM 135, HH 64. Obet klump, korroderad. 29,60 g. (1+)
91. SÄTER. 1 öre 1629.: SM 135, HH 66. Kantex, korroderad och oljad. 25,27 g. (1/1+)
92. SÄTER. 1 öre 1629.: SM 135, HH 66. Korroderad och oljad. 28,84 g. (1)
93. SÄTER. 1 öre 1629.: SM 135, HH 78. Mycket sällsynt variant, åts snedpräglad, korroderad. 27,80 g. (1/1+)
94. SÄTER. 1 öre 1629.: SM 135, HH 81. Kantex, svagt utpräglad, korroderad och oljad. 28,33 g. (1?/1)
95. SÄTER. 1 öre 1629.: SM 135, HH 81. Motvända sidor, korroderad och oljad. 31,94 g. (1/1+)
96. SÄTER. 1 öre 1629.: SM 136, HH 85 ?. Kantex, snedpräglad, korroderad och oljad. 23,33 g. (1/1+)
97. SÄTER. 1 öre 1629.: SM 136, HH 85. Åts något svagt präglad, korroderad och oljad. 28,36 g. (1+)
98. SÄTER. 1 öre 1629.: SM 136, HH 86. Sällsynt variant, sliten åtsidevals, oljad. 26,98 g. (1+)
99. SÄTER. 1 öre 1629.: SM 137, HH -. Krona 15, korroderad. 30,21 g. (1)
100. SÄTER. 1 öre 1629.: SM 137, HH -. Krona 15, åts snedpräglad, korroderad. 30,85 g. (1/1+)
101. SÄTER. 1 öre 1629.: SM 137, HH -. Krona 15, kantex, korroderad. 26,96 g. (1)
102. SÄTER. 1 öre 1629.: SM 137, HH 88. Motvända sidor, svagt utpräglad, korroderad och oljad. 29,04 g. (1?/1)
103. SÄTER. 1 öre 1629.: SM 137, HH 88. Sällsynt variant, kantex, korr och oljad. 24,60 g. (1/1+)
104. SÄTER. 1 öre 1629.: SM 137, HH 89. Motvända sidor, snedpräglad, korroderad. 23,78 (1+)
105. SÄTER. 1 öre 1629.: SM 137, HH 96. Klumpar, åts snedpräglad, korroderad och oljad. 26,54 g. (1/1+)
106. SÄTER. 1 öre 1630.: SM 138, HH (115). Mycket sällsynt variant, korroderad och oljad. 28,87 g. (1/1+)
107. SÄTER. 1 öre 1630.: SM 138, HH ?. Motvända sidor, kantex, pl.fel, korroderad och oljad. 28,72 g. (1?/1)
108. SÄTER. 1 öre 1630.: SM 138, HH ?. Mycket sällsynt frånsidekrona, kantex, korroderad. 28,00 g. (1?/1)
109. SÄTER. 1 öre 1630.: SM 138, HH 106 ?. Små klumpar, korroderad. 25,37 g. (1)
110. SÄTER. 1 öre 1630.: SM 138, HH 106. Kantex, korroderad. 25,40 g. (1/1+)
111. SÄTER. 1 öre 1630.: SM 138, HH 106. Kantspr, plantsfel, korroderad och oljad. 27,29 g. (1)
112. SÄTER. 1 öre 1630.: SM 138, HH 109. Motvända sidor, små pl.fel, korroderad och oljad. 28,02 g. (1/1+)
113. SÄTER. 1 öre (1630).: SM 138, HH 109. Små klumpar, korroderad och oljad. 27,28 g. (1/1+)
114. SÄTER. 1 öre 1630.: SM 138, HH 114. Kantex, korroderad. 27,69 g. (1/1+)
115. SÄTER. 1 öre 1630.: SM 138, HH 114. Korroderad och oljad. 29,49 g. (1/1+)
116. SÄTER. 1 öre 1630.: SM 138, HH 114. Motvända sidor, svagt utpr, korroderad och oljad. 25,62 g. (1/1+)
117. SÄTER. 1 öre 1630.: SM 138, HH 114. Snedpräglad, korroderad och oljad. 21,97 g. (1)
118. SÄTER. 1 öre 1631.: SM 139, HH ?. Klumpar, svagt korroderad och oljad. 24,48 g. (1)
119. SÄTER. 1 öre 1631.: SM 139, HH 127. Liten kantspr, små plantsfel, korroderad och oljad. 26,96 g. (1/1+)
120. NYKÖPING. 1 öre 1627.: SM 149c, HH 163. Korroderad och oljad. 29,29 g. (1?/1)
121. NYKÖPING. 1 öre 1627.: SM 149c, HH 163. Korroderad. 25,17 g. (1)
122. NYKÖPING. 1 öre 1627.: SM 149c, HH 163. Åts snedpräglad, korroderad och oljad. 26,40 g. (1/1+)
123. NYKÖPING. 1 öre 1627.: SM 149c, HH jf 163. Frs krona utan kronring, kantspr, korroderad och oljad. 26,86 g. (1?/1)
124. NYKÖPING. 1 öre 1627.: SM 149c, HH jf 163. Frs krona utan kronring, korroderad och oljad. 27,36 g. (1)
125. NYKÖPING. 1 öre 1628.: SM 152a, HH 174. Korroderad och oljad. 23,96 g. (1/1+)
126. NYKÖPING. 1 öre 1628.: SM 152a, HH 174. Stukad kant, korroderad och oljad. 25,58 g. (1/1+)
127. NYKÖPING. 1 öre 1628.: SM 152a, HH 174. Åts snedpräglad, korroderad och oljad. 26,11 g. (1)
128. NYKÖPING. 1 öre (1628).: SM 152a, HH 175 ?. Pl.fel, snedpräglad, korroderad och oljad. 23,97 g. (1?)
129. NYKÖPING. 1 öre 1628.: SM 152a, HH 175. Lätt korroderad. 29,00 g. (1+)
130. NYKÖPING. 1 öre 1628.: SM 152a, HH 175. Motvända sidor, korr. och oljad. 29,40 g. (1/1+)
131. NYKÖPING. 1 öre 1628.: SM 152a, HH 175. Valsklumpar, korroderad och oljad. 24,10 g. (1)
132. NYKÖPING. 1 öre 1628.: SM 152a, HH 175. Åts snedpräglad, delvis korroderad. 27,53 g. (1/1+)
133. NYKÖPING. 1 öre 1629.: SM 153b, HH 187. Delvis svagt utpräglad, korroderad och oljad. 27,15 g. (1)
134. NYKÖPING. 1 öre 1629.: SM 153b, HH 187. Kantex, korroderad och oljad. 28,74 g. (1/1+)
135. NYKÖPING. 1 öre 1629.: SM 153b, HH 187. Lång plantsspricka, korroderad. 24,52 g. (1?/1)
136. NYKÖPING. 1 öre 1629.: SM 153b, HH 187. Plantsfel i kanten, korroderad och oljad. 25,71 g. (1)
137. NYKÖPING. 1 öre 1629.: SM 153b, HH jf 189. Nio stenar i åtsidans krona, snedpräglad, korroderad. 23,80 g. (1/1+)
138. NYKÖPING. ½ öre 1627.: SM 154, HH 170. Sällsynt mynttyp, korroderad ändå vacker. 11,98 g. (1/1+)

Kristina 1632-1654.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
139. STOCKHOLM. ½ riksdaler 1646.: SM 31b, SS 2290. 14,43 g. Svagt präglad, vacker patina. 1+
140. STOCKHOLM. Öre 1633.: SM 80a, SS 2384. 1,05 g. Den mycket sällsynta varianten med voluter på skölden. 1
141. STOCKHOLM. Öre 1637.: SM 83a, SS 2439. 0,79 g. 1?
142. GÖTEBORG. Öre 1636.: SM 87, SS 2477. 1,05 g. 1
143. SÄTER. Öre 1640.: Cav 54, jfr HH 93, SM 107, SS 2510. 51,25 g. 1
144. AVESTA. Öre 1644.: Cav 66, HH 110, SM 109a, SS 2514. 45,96 g. Bläckskrift på åtsidan (1/1+)
145. NYKÖPING. ¼ öre 1634.: Cav 164 (detta ex), HH 15, SM 122, SS 2603. 10,64 g. 1?
146. NYKÖPING. ¼ öre 1634.: Cav 171 (detta ex), HH 23, SM 122, SS 2617. 8,97 g. 1/1+
147. NYKÖPING OCH SÄTER. ¼ öre 1635.: Cav 183, HH 40, SM 123a, SS 2643. 10,73 g. Bläckskrift på frånsidan. (1/1+)
148. NYKÖPING OCH SÄTER. ¼ öre 1636.: Cav-, HH 45, SM 124, SS 2657. 8,62 g. Snedpräglad. 1
149. AVESTA. ¼ Öre 1645.: SM 132. 10,63 g. Kantex. 1+
150. AVESTA. ¼ öre 1645.: Cav 214, HH 147var, SM 132, SS 2708. 9,39 g. Snedpräglad. Variant utan ruta på åtsidans mitt och rosor i stället för rutor under värdet på frånsidan. 1/1+

Karl X Gustav 1654-1660.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
151. STOCKHOLM. Öre 1657.: SM 30, SS 2768. 1,04 g. Hål, plantsfel på frånsidan. (1?/1)

Karl XI 1660-1697.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
152. STOCKHOLM. Riksdaler 1676.: Bon 32, SM 52b, SS 2821. 29,42 g. Nyprägling. 01
153. STOCKHOLM. 2 mark 1664.: Jfr Bon 127, SM 101a, SS 2891. 9,47 g. Repad. (1/1+)
154. STOCKHOLM. 2 mark 1668.: Bon 236, SM 118, SS 2937. 10,05 g. Påbörjat hål. (1/1+)
155. STOCKHOLM. 2 Mark 1669.: SM 120a. 9,93 g. Repor, kantskador, rengjord. (1/1+)
156. STOCKHOLM. 2 mark 1678.: Bon 350, SM 133, SS 2990. 10,19 g. Bläckskrift. (1/1+)
157. STOCKHOLM. 2 Mark 1693.: SM 149. 10,66 g. Rengjord. (1+)
158. STOCKHOLM. 5 öre 1693.: SM 186, SS 3074. 3,49 g. 1/1+
159. STOCKHOLM. 2 öre 1666.: SM 210, SS 3220. 1,55 g. Kantspricka. (1/1+)
160. STOCKHOLM. Öre 1671.: SM 228, SS 3496. 1,08 g. 1+
161. STOCKHOLM. Öre 1674.: SM 231, SS 3526. 1,26 g. Lätt korroderad. (1+)
162. AVESTA. Öre SM 1673.: SM 345e, SS 3686. 48,69 g. Varianten med lilja på frånsidan. 1
163. AVESTA. 1/6 öre SM 1686.: SM 372, SS 3735. 6,67 g. 1/1+
164. AVESTA. 2 Daler 1668.: SM 270. 3155 g. Känd i endast ett exemplar i Avesta myntmuseum sedan tidigare. Skrapmärke på frånsidan. Korroderad i övrigt ett tilltalande ex. (1+)
165. AVESTA. 2 Daler 1674.: SM 275. 2697 g. Korroderad. (1)

Karl XII 1697-1718.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
166. STOCKHOLM. Riksdaler 1718.: Med Clevevapnet i hjärtskölden i stället för stjärna. Old, SM 29b (Detta ex. !). 29,34 g. Detta ytterst sällsynta mynt är förmodligen präglat i färre än tio exemplar, se en uppsats av Bertel Tingström i Numismatiska Klubben i Uppsalas jubileu msskrift 1999. Ex. Ekström. Ahlström auktion 12 nr 130. (110.000:-) Ex. Berghman 1950. (400:-). 01
167. STOCKHOLM. 2 mark 1717.: SM 78, SS 3836. 10,98 g. Svag repa på frånsidan. (1+)
168. STOCKHOLM. 5 öre 1705.: SM 105, SS 3877. 3,57 g. Svag repa. (1/1+)
169. STOCKHOLM. 5 öre 1711.: SM 111, SS 3896. 3,53 g. Obetydlig repa. (1+)
170. STOCKHOLM. Öre 1699.: SM 123, SS 3923. 1,17 g. 1/1+
171. STOCKHOLM. Öre 1711.: SM 135, SS 3968. 1,15 g. 1/1+

Ulrika Eleonora 1719-1720.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
172. STOCKHOLM. Mark 1719.: Li 10, SM 7, SS 4121. 5,16 g. Rengjord. (1/1+)

Fredrik I 1720-1751.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
173. STOCKHOLM. Dukat 1720.: Li 1, SM 3, JH 345, SS 4155. 3,47 g. Litet plantsfel, svag repa på åtsidan. (1+/01)
174. STOCKHOLM. 5 öre 1730.: Li 159, SM 133b, SS 4302. 3,53 g. 550 ingraverat på åtsidan. (1+)
175. STOCKHOLM. 5 öre 1738.: Li 166, SM 140a, SS 4333. 3,41 g. 1/1+
176. STOCKHOLM. Öre 1722.: Li 185, SM 157b, SS 4374. 1,25 g. 1+
177. STOCKHOLM. Öre 1749.: Li 209, SM 177, SS 4502. 1,23 g. Repa på frånsidan. Det sällsyntaste årtalet bland Fredriks silverettören. (1+)
178. STOCKHOLM. ½ öre SM 1720,: Li 211, SM 342a, SS 4504. 6,83 g. Spår av stämpelglans. Ett strålande vackert exemplar. 01
179. LJUSNEDAL. ½ daler 1746.: Li 396, SM 306, SS 4605. 383,37 g. Inköpt av Svensson för 55 kr 60 öre. 21 bevarade exemplar enligt Bertel Tingströms inventering. 1+

Adolf Fredrik 1751-1771.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
180. AVESTA. Öre SM 1751.: Li 185, SM 178, SS 4759. 13,47 g. 1/1+

Gustav III 1771-1792.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
181. STOCKHOLM. Riksdaler 1787.: SM 50, JH 530, SS 4829. 29,15 g. Ett vackert exemplar med patina. 01

Gustav IV Adolf 1792-1809.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
182. STOCKHOLM. Skilling 1802.: SM 46, SS 4953. 13,90 g. 1+/01

Karl XIII 1809-1818.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
183. AVESTA. Skilling 1812.: SM 35, SS 5016. 28,04 g. 1+/01

Karl XIV Johan 1818-1844.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
184. STOCKHOLM. 1/3 riksdaler 1828.: SM 53a. Ex. Ahlström auktion 11 nr 414. (2.800:-). 01

Oskar I 1844-1859.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
185. STOCKHOLM. 4 riksdaler riksmynt 1857.: SM 57A. 1+

Karl XV 1859-1872.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
186. STOCKHOLM. 4 riksdaler riksmynt 1869.: SM 22. 1+

Oskar II 1872-1907.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
187. STOCKHOLM. 20 kronor 1899.: SM 20. Repor på åtsidan. (1+/01)

Gustav V 1907-1950.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
188. STOCKHOLM. 5 kronor 1920.: SM 2. 1+/01
189. STOCKHOLM. 25 öre 1927.: SM 109, SS 5877. 01

Lots.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
190. Gustav II Adolf. 1 Öre.: SÄTER. Ej definierbara årtal. Korroderade. Totalt 9 ex. (2 - 1?)
191. Kristina. ¼ Öre: 1634 (2st), 1635 (3st), 1636 (5st), 1637 (2st), 1638 (1st), 1642 (1st), 1644 (3st), 1645 (4st). De flesta korroderade. Totalt 21 ex. 1?/2 - 1+
192. Kristina. ¼ Öre: 1634 (2st), 1635 (7st), 1636 (13st), 1637 (2st), 1642 (1st), 1644 (3st), 1645 (2st). De flesta korroderade. Totalt 30 ex. 1?/2 - 1/1+
193. Kristina. ¼ Öre.: 1633 Årtal upptill SM 119, 1634 Årtal nedtill SM 121, 1634 Årtal upptill SM 121, 1635 SM 123a. Totalt 4 ex. 1?/2 -1
194. Karl XI m.fl.: 1 Mark 1686 perforerad, Kristina ¼ Öre (3st), ½ Öre 162?, 3 st ½ Öre klipping Gustav II Adolf. Totalt 8 ex. (2 - 1)

Utländska Mynt.

Byzantine.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
195. Konstantinopel. Heraclius (610-641).: Solidus. Guld. 4,38 g. Liten repa på frånsidan. Sear 739. Ex. Ahström auktion 6 nr 344. (1.500:-). 01

Sedlar

Riksens Ständers Växel Banco

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
196. Banco-transportsedel 6 daler KM 1759 nr 8341.: Platbarzdis s 21, Wallén SS nr 15, SS 12227, bläckskrift. (1/1+)

Sveriges Rikes Ständers Bank

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
197. 100 riksdaler banco 1854 litt D 82927.: Papper: Gulfärgat. Tryck: Riksbankens pappersbruk i Tumba. Storlek: 225 x 142 mm. Gångbar: Från och med 1 april 1836. Platbarzdis s 31, Wallen SS 58 (XR), SS 12252. Bläckskrift på frånsidan, litet hål. Denna sedel är ytterst sällsynt. Inget ytt erligare exemplar torde finnas utanför museerna. Värdet på sedeln angavs också i riksdaler riksgälds, då man i den dagliga handeln räknade i detta värde. Om tillkomsten av denna sedeltyp se Lindgren i NNÅ 1964 s 81ff. (1)

Kungl Generalkrigs-commissariatets i Finland fältkassepollett

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
198. 8 Schilling sp 1790; Fanehjelmare.: Papper: Troligen av holländskt ursprung. Tryck: Frenckellska tryckeriet i Åbo. Storlek: 155 x 96 mm. Utfärdad: 1790 i Borgå. Giltig endast i Finland. Försedd med kammarrevisionsrådet Per Georg Fahnehjelms namnstämpel. Utgavs i 12 olika valörer varav den nu utbjudna är den lägsta. Indrogs 1792 genom ett riksdagsbeslut. Platbarzdis s 18f., SS 12383, reparerad, uppfordrad. Dessa sedelsubstitut vittnar om landets försämrade statsfinanser i anledning av Gustav III:s krig mot Ryssland. De militära myndigheterna var tvungna att ställa ut sådana för att täcka löpande utgifter på grund av otillräckliga eller helt uteblivna anslag. Kungen hade gett sitt tillstånd till utgivningen. Det bör dock betonas att utgivningen var utanför riks bankens kontroll. Gustav III:s hovstallmästare A F Munck var något år efter utgivningen inblandad i en – möjligen av kungen initierad - förfalskningshistoria med dessa sedlar. Om detta ämne se bl a artikel i SNT 1978 s 9ff och vidare NNÅ 1940 s 148ff, 1963 s 151ff samt Oskar Nikula om falska och äkta mynt under Gustav III:s ryska krig 1948 och i nämnd litteratur anvisade källor. (1?)

Sveriges Riksbank

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
199. Förslag till sedel 1 000 kronor ca 1874-1876.: Ytterst sällsynt. SS 12312. Kantklippt ? Ett exemplar av denna sedel från Torgny Lindgrens samling såldes på Ahlström auktion 38 nr 1572. 1/1+

Medaljer

Kungliga medaljer

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
200. KARL XIV JOHAN (1818-1844).: Allmänna Brandförsäkringsverkets direktion. Brons. Hild 99, SS 10138. 3,2 g. Slagen av någon enskild person att bäras vid mindre högtidliga tillfällen i stället för en större medalj över samma ämne. Hildebrand menar att "...för vilket ändamå l man föga lämpligt begagnat en åtsida med latinsk inskrift.". 01
201. OSKAR I (1844-1859): Konstakademiens hundraårsjubileum 1835 . Slagen av Fria Konsternas Akademi år 1837. Gravör: M Frumerie. Brons. Hild 8, SS 10181. 93,7 g, Minnespenningen tillägnades prins Oskar i egenskap av kansler för akademien. 1+/01
202. Karl XV (1859-1872).: Norges 1000-årsfest 1872. Gravör: Harald Conradsen. Silver SS 10279. 49,9 g. 01
203. Oskar II (1872-1907).: Livförsäkringsbolaget Victorias 25-årsjubileum år 1907. Gravör: Erik Lindberg. Koppar. SS 10692. 64,0 g. Medaljen finns inte upptagen i förteckningen över Lindbergs medaljer i NM XXXII:2 men väl i Giacomo Landis Numismatique de l`assurance Barc elona 1998 s 82 nr 106. 1+/01
204. Oskar II (1872-1907).: Avskedsmedalj till kungens norska garde 1888. Slagen av officerarna vid Stockholms garnison. Gravör: Lea Ahlborn. Silver. NM XIII s 139 nr 92, Olsen s 301, SS 103 24. 13,1 g. Gardets avresa får ses mot bakgrunden av den under 1880-talet allt mer tillspetsade unionsfrågan. Ingen i Stockholm lär i och för sig ha önskat norrmännen hemkallade men för prestigens skull såg man i Norge med allt oblidare ögon att norsk militär skulle behöva upprätthålla vakttjänst utanför det egna landets grä nser. Alf Nordström skriver I Sankt Eriks årsbok 1947 om Gardet. 01/0
205. Gustav V (1907-1950).: Göteborgs & Bohusläns hushållningssällskaps 100-årsjubileum år 1914. Aluminium. SS 10569. 10,3 g. Som stampar har använts de som användes till de av hushållningssälskapet utgivna medaljerna 1889. Dessa är graverade av Lea Ahlborn. Jfr NM XIII s 165 nr 170. 01/0

Personmedaljer

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
206. Karl Petter Hällström (1774-1836). Kartograf.: Slagen 1841 av Vetenskapsakademien. Silver. NM XVII II s 65, SS 11485. 12,4 g. Hällström gjorde många mätningar för Hermelins stora kartverk över Sverige. 01
207. Johan Henrik Kellgren (1751-1795).: Ensidig minnespenning med Kellgrens bild. Gravör: Karl Enhörning. Ensidig. Brons. NM XVII I s 320 nr 2, SS 11523. 2,6 g. Mycket sällsynt. Enligt Hildebrand avsedd att infattas i fingerringar. 01
208. Kristina Nilsson (1843-1921).: Subskriptionsmedalj.Slagen 1917. Gravör: Erik Lindberg. Silver. NM XXIV s 154ff, NM XXXII:2 s 93 nr 158, SS 11731. 66,7 g. Magnus Lagerberg hade satt igång ett subskriptionsupprop avseende denna medalj. De utländska subskribenter som han räknat med uteblev så Kristina Nilsson fick själv bidra till medaljen. Lagerberg försökte förmå Erik Lindberg att sätta in ”ML inv” på medaljen detta vägrade dock Lindberg. Se om detta i NM XXXII:1 s 108f. 01
209. Gustaf Otto Stenbock (1614-1685). Fältherre.: Minnespenning slagen år 1872 av Svenska Akademien. Gravör: Lea Ahlborn. Silver. NM XVII I s 65 nr 5, Olsen s 208, SS 11973. 12,6 g Frånsidans troféer betecknar Stenbocks strider och segrar under 30 åriga kriget, polska kriget och under kriget mot Danmark. 01

Polletter

Dalarna

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
210. Avesta Koppar & Järnverk: TU eller UT ovanför en ruta. Allt inom en åttkantsstämpel omgivet av två pärlringar. Frånsidan med två pärlringar. Rund 21 mm. Koppar Stj 261:19 Polletten liknar sandkörningspolletterna därför torde tillverkningen vara från 1780-talet. 1+
211. Fredshammars Jernverk: Åtsidan med krona FH / ½ / allt instämplat. Slät frånsida. Fyrkant med övre hörnen avhuggna 32 x 30 mm. Järnbleck. NM IV 10:2. Rost. (1+)
212. Klosters Bruk: Åtsidan C 3 / 15 T = KOL / CL, allt instämplat. Frånsidan slät. Rektangulär 48 x 63 mm. Förtent järnbleck. Stj 82:9. 1+
213. Korså Järnverk: Åtsidan: på fältet: 12 TUNNOR instämplat / fem stjärnor, omskrift i båge KORSÅ JERNVERKS KOLPOLLET. Frånsidan med Sporrongs äldre stämpel. Rund 30 mm. Mässing. NM XII 157:7. 01

Gästrikland

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
214. Gamelstilla Järnverk: Åtsidan: krönt HG / 1 / LR allt instämplat. Halvcirkelformad utstansning på vänster sida. Frånsidan slät. Rund 27 mm. Mässingsbläck. I Ulla Linder Welins förteckning över Svenssons pollettsamling antas dessa använts i brukets mejeri. I Ahlströms a uktionskatalog över Ingemar Carlssons pollettsamling 22.10.1995 presenteras en teori om att de använts vid Hammarby, Skomanhyttan och Kratte. LR kan möjligen betyda kol-ryss. 1/1+
215. Gävle-Dala Järnväg: Åtsidan: G D J / 1 K allt instämplat, därunder i oval upphöjd stämpel OWR, upptill ett utstansat rektangulärt hål. Frånsidan slät. Rektangulär med avhuggna hörn 47 x 37,5 mm. Förtent järnbläck, små fläckar. NM IV 13:17. 1+
216. Kungsgårdens valsverk: Åtsidan: 2 / KGD allt instämplat, bakåtböjd kant. Frånsidan slät. Rund 51 mm. Förtent järnbläck, små fläckar. Stj 83:1. 1+/01

Göteborg

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
217. Fattigförsörjnings inrättningen: Åtsidan: G F instämplat. Hål upptill. Portpollett. Frånsidan slät. Rund 47 mm. Zink. Jämför NM XII 24:E:1 1+

Hälsingland

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
218. Kilafors Järnverk: Åtsidan: 32 instämplat. Frånsidan slät. Fyrkant 36 x 35,5 mm. Järnbleck. NM IV 21:1, se också NM XII s 51. Polletten gällde för 32 jumfrur brännvin. De av koppar lär ha använts i Kilafors medan de av järnbleck i Annefors masungn, ditt denna hänf örs. 1+

Söderhamn.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
219. Ångslupsbolaget Neptun: Ångslupen Neptun 5, 10, 15, 20 öre i mässing 25 öre i koppar. Frånsidan Sporrongs äldre stämpel. NM IV 62:101-104. 6 st. 1+ - 01

Småland

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
220. Munksjö Pappersbruk: Åtsidan: i båge upptill MUNKSJÖ PAPPERSBRUK utan valör. Nedtill Jönköping, vid kanten upphöjd slät linje och pärlrand, hål upptill. Frånsidan slät. Rektangulär med rundad överdel, nedtill rundade hörn 63,5 x 39,5 mm. Mässing. Se en notis om de nna pollett av Ian Wiséhn i SNT 1995 s 202. 01

Stockholm

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
221. Anderssons Bleck & Plåtslageri: Åtsidan: oval slät ring kring tomt fält däromkring: ANDERSSONS BLECK & PLÅTSLAGERI vid kanten oval pärlring. Frånsidan slät. Oval 22 x 43,5 mm. Mässing. Obeskriven. 01
222. Arfprinsens linnemagasin. Vedpollett.: Kungliga Slottet. Arvfurstens palats. Åtsidan: LM / T allt instämplat. Frånsidan slät. Fyrkant med avhuggna hörn 38 x 37,5 mm. Järnbleck. NM IV 52:190. 1+/01
223. Bolinderska Verkstaden: Åtsidan: J & C.G. BOLINDERS / GENOMGÅNG / MRK:W. AKT. BOL. Vid kanten repslinga till vänster borrat hål, liten fläck. Obeskriven. 01
224. Danska Ångbageriet: Åtsidan: inom pärlring på fältet instämplat 10 / ÖRE en rund urstampning mellan siffrorna däromkring i omskrift: DANSKA ÅNGBAGERIET * BRÖD * vid kanten slät ring. Frånsidan Sporrongs nyare stämpel. Rund 34 mm. Mässing. NM XII 111:29. 01
225. Matpollett.: Åtsidan: Bakvänt SG / MIDE / LL allt instämplat. Frånsidan slät. Oregelbunden 23,5 x 26,6 mm. Järnbleck. Stj 263:53. 1/1+
226. Nationalmuseet. Entrepollett.: Åtsidan: Nationalmuseets emblem vari N - M. Intill kanten slät ring, strierad kant. Frånsidan med bäckskrift National / museum. Rund 38 mm. Mässing. 01
227. Nya Teatern. Rockmärke.: Åtsidan: inom en repslinga instämplat 316, däröver NYA TEATERN nedtill kors med sidoprydnader däromkring en pärlslinga och två släta ringar, varav den yttre endast delvis synlig. Hål upptill. Frånsidan slät. Oval 38 x 27,5 mm. Mässing. Obeskriven . 1+
228. Piehls Bryggeri. Ölpollett: Åtsidan: Stjärna / CGP i ett sammanbundet monogram, däromkring en pärlring och en repslinga. Ytterst en slät ring. Frånsidan Sporrongs äldre stämpel. Vågig kant 25 mm. Koppar. NM XII 122:19. 1+/01
229. Prins Oskars Palats. Vedpollett.: Åtsidan: P O L V. B allt instämplat upp till vänster ett hål. Frånsidan slät. Fyrkant med avhuggna hörn 64,5 x 64 mm. Järnbleck. NM XII 125:29. 1+
230. Renhållningsverket.: Åtsidan: R H / 11 allt instämplat. Frånsidan slät. Fyrkant med avhuggna hörn 22 x 26 mm. Mässingsbleck. NM IV 75:21. Stadens renhållning förestods av löjtnant Nordstrand som använde denna typ av polletter med instämplade siffror och bokstäver. 1/1+
231. Slöjdskolan i Stockholm.: Åtsidan: Fältet utan siffertal. Omskrift SLÖJDSKOLAN I STOCKHOLM * krusad kant. Frånsidan slät. Rund 29 mm. Mässing. NM IV 51:182. 1/1+
232. Busspollett.: Åtsidan: på fältet: DELFIN / OCH / SOLNADAHL / 1866/ ros däröver i båge: OMNIBUSSARNA NORDSTJÄRNAN HAGA ovanför en delfin och ett hål. Frånsidan slät. 1+
233. Obeskriven.: Åtsidan: HERMANSDAL / PATENT / MACHIN-OLJA vid kanten refflad ring upptill dubbelpräglad. Frånsidan slät. Rund 31 mm. Mässing. Obeskriven. 1+/01
234. Ångslupspolletter.: 3 öre (2), 4 öre (1), 5 öre (3), 6 öre, 8 öre (3), 10 öre (3), 12 öre, 15 öre, sammanlagt 15 st - alla olika. 1 - 1+
235. Ångslupspolletter.: 3 öre, 5 öre (3), 8 öre (3), 10 öre (3), 12 öre, 15 öre (3) samt en utan valör, sammanlagt 15 st. 1 - 1+

Södermanland

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
236. Hedvigsfors Jernverk: Åtsidan: 11 / 1 ½ instämplat. Frånsidan slät. Fyrkant med avhuggna hörn 42 x 41 mm. Förtent järnbleck. NM IV 18:14. Något korroderad på åtsidan. 1
237. Hellefors Styckebruk: Åtsidan: Stort upphöjt H vari vågräta linjer. Pärlring vid kanten. Rund 25 mm. Koppar. Stj 69:2. 1/1+

Uppland

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
238. Wattholma Järnverk: Åtsidan: inom en pärlring ½ / LÄST / inskuret kors. Omskrift WATTHOLMA BRUKS kolmärke. Frånsidan slät. Rund 27 mm. Näver. Stj 191:3 Stor kantförlust och spricka in till mitten. Sällsynt med kors. (1/1+)

Östergötland

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
239. J.Johanssons Badhus. Norrköping.: Åtsidan: BAD-BILJETT 2 allt instämplat. Frånsidan slät. Oval 22 x 31 mm. Mässing. Stj 219:8. 1+/01
240. J.Johanssons Badhus. Norrköping.: Åtsidan: LAKAN instämplat. Frånsidan slät. Rektangulär med avhuggna hörn 14,5 x 28,5 mm. Mässing. Stj 219.10. Fläckig. 1+/01

Papperspolletter

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
241. Stora Kopparbergs gruva och bergslag. Kvarnpollett.: Åtsidan: 1 Kanna / SAMMANMÄLD upptill ett 17 mm långt svart steck. Frånsidan visar Stora Kopparbergs ovala stämpel i blå färg. Vit kartongpapp med svart tryck 38 x 50 mm. 1+/01
242. Svanå Bruk: Åtsidan: 5 TR = kol / BK vit ram med rundade hörn, nedre vänstra hörnet avbrutet 42 x 59 mm. Smutsig. 1/1+

Litteratur.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
243. Aakjær, S. (Red.): Mønt. Nordisk kultur XXIX. Stockholm 1936. Hft.
244. Appelgren, T.G.: Antellska samlingens i Helsingfors mynt, Del I: text + planscher, Del II: text + planscher. Helsingfors 1906, 1908.
245. Hackens, T. m.fl. (red.): A survey of numismatic research 1985-1990. Två häftade volymer.
246. Hildebrand, B. E.: Minnespenningar öfver Enskilda Svenska Män och Qvinnor. Stockholm 1860. Inbunden.
247. Hildebrand, B. E.: Sveriges och Svenska konungahusets minnespenningar, Praktmynt och Belöningsmedaljer. Del 1 - 2. Stockholm 1874,1875. Bundna i ett band.
248. Lagerqvist, L. O.: Svenska mynt under vikingatid och medeltid. Stockholm 1970. Inbunden.
249. Oldenburg, J.F.H.: Beskrifning öfver J.F.H. Oldenburgs samling. (Stockholm 1883.) Faksimilutgåvan från 1964. Inbunden. Med skyddsomslag.
250. Rasmussen, F och Steensrup, H. R: Numismatisk Index. Köpenhamn 1976. Inbunden.
251. Sear, D.R.: Greek Imperial Coins and their Values. 1982. Inbunden.
252. Tingström, B.: Svensk numismatisk uppslagbok. Stockholm 1972. Inbunden med skyddsomslag.

Periodiska publikationer.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
253. Nordisk Numismatisk Årsskrift.: 1936-37, 1939-81. 33 häftade och 7 inbundna volymer.
254. Numismatiska Meddelanden VIII: Hallborg, O. och Hartmann, R. Utkast till Beskrivning öfver Gustaf II Adolfs och Christinas Kopparmynt. Stockholm 1883. Inbunden. Med Bertil Wærns namnteckning.

Auktionskataloger.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
255. B. Ahlström Mynthandel.: Auktionskataloger, nr 1-41, 44 (2 ex av nr 13). De flesta med uppnådda priser. Vissa köparnoteringar förekommer.
256. Boberg, N.F.: Auktionskataloger, nr 5,6,7,8,9 + prislista. (Cavallis kopparmynt.) Stockholm 1927. Inbundna. Ex Ingemar Carlsson.
257. Bukowski.: Auktionskatalog nr 24.
258. Bukowski.: Auktionskatalog nr 80. Kladdigt pristecknad, och något fuktfläckad.
259. Bukowski.: Auktionskatalog nr 127. Omslaget något trasigt och loss i ryggen.

Övrigt.

Nr.
Beskrivning:
Kvalite
260. Gipsförlaga till ej utgiven medalj?: Porträtt av Bror Emil Hildebrand av Lea Ahlborn. Åtsidans omskrift: Bror Emil Hildebrand. Kan jämföras med NM:XVII. Plansch 88 nr 6, porträttet är nästan identisk, omskriften skiljer dock. Diameter 23 cm. Inramad i teakram med hänge.